top of page

OMÜ YÖS GENEL BİLGİLER


Sınav Başvuru Tarihleri

25 Ocak - 16 Nisan 2021 Tarihleri Arasında Sınav Başvuruları Yapılabilir.

Sınav, 22 Mayıs 2021 Cumartesi Günü Türkiye Saati İle Saat:13:00'da Aşağıda Belirtilen Merkezlerde Yapılacaktır.

 

Sınav Merkezleri ve Başvuru ÜcretleriUluslararası Öğrenci Giriş Sınavı (OMÜ-YÖS), Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) lisans ve önlisans düzeyinde öğrenim görmek isteyen yurt dışı öğrencilerin girecekleri ve sonuçlarını OMÜ ile birlikte Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin birçoğu tarafından kabul edilen bir sınavdır.


OMÜ- YÖS 2021 sınavı sonuçları, iki yıl süre ile geçerlidir.

OMÜ- YÖS 2021 sınav başvuruları tamamen online olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça, olarak alınacaktır.

OMÜ- YÖS 2021 sınavında Türkçe, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça, dillerinden oluşan yüz yüze test sınavı uygulanacaktır.


Bu test, Temel Öğrenme Becerileri ve Matematik Sorularından oluşmaktadır.

Temel Öğrenme Becerileri Soruları, adayın soyut düşünme gücünü, temel bilgi ve becerilerini ölçmek için hazırlanmıştır.

Matematik Testi, adayların matematiksel düşünme, problem çözme güçlerini ve yeteneklerini ölçmeyi amaçlayan cebir, analiz ve geometri konularını içeren matematik sorularından oluşmaktadır.

Sınav süresince adaylara toplam 80 adet soru sorulacaktır. Bu soruların 40 tanesi Temel Öğrenme Becerileri, 40 tanesi de Matematik sorularından oluşacaktır. Adaylara toplam 120 dakika (2 saat) süre tanınacaktır.


SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

OMÜ-YÖS 2021, her test için ayrı ayrı olmak üzere; Temel Öğrenme Becerileri, Matematik ve Eşit Ağırlık olarak üç ayrı kategoride değerlendirme yapılacaktır.

1) MATEMATİK PUANININ HESAPLANMASI

Matematik Puanına matematik sorularının katkısı yüzde 70, temel öğrenme becerileri sorularının katkısı yüzde 30 olacaktır. Matematik Puanı,

(MATEMATİK DOĞRU SAYISI * 1,75) + (TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ DOĞRU SAYISI* 0,75)

Formülü ile hesaplanır.


2) TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ PUANININ HESAPLANMASI

Temel Öğrenme Becerileri Puanına temel öğrenme becerileri sorularının katkısı yüzde 70, matematik sorularının katkısı yüzde 30 olacaktır. Temel Öğrenme Becerileri Puanı,

(TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ DOĞRU SAYISI * 1,75) + (MATEMATİK DOĞRU SAYISI * 0,75)

Formülü ile hesaplanır.

3) EŞİT AĞIRLIK PUANININ HESAPLANMASI

Eşit Ağırlık Puanına ise matematik sorularının yüzde 50, temel öğrenme becerileri sorularının yüzde 50 katkısı olacaktır. Eşit Ağırlık Puanı,

(MATEMATİK DOĞRU SAYISI * 1,25) + (TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ DOĞRU SAYISI * 1,25)

Formülü ile hesaplanır.

Formüllerdeki katsayılar, 40 Matematik, 40 Temel Öğrenme Becerisi olmak üzere 80 soru ve 100 puan baz alınarak hesaplanmıştır.1.109 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page